GUS: wzrost produktu krajowego brutto

PKB w czwartym kwartale 2015 r. wzrósł o 3,9 proc. licząc rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku produktu krajowego brutto.

Dla porównania PKB w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrósł o 3,5 proc.

Ekonomiści podkreślają, że dane dotyczące wzrostu PKB są lepsze od prognoz.

Jak zauważa poseł Janusz Szewczak z sejmowej komisji finansów pokazują, że decyzja o obniżeniu ratingu Polski przez S&P była polityczna a nie merytoryczna.

Ekspert ma także nadzieję, że uda się utrzymać taki wzrost i w tym roku mimo, że sytuacja na rynkach jest niestabilna.

–  Pamiętajmy, że my już jesteśmy gospodarką otwartą i wszystkie te zawirowania europejskie, a ich nie brakuje i to nie tylko kwestia nowej fali uchodźców, która może napłynąć do Europy, ale również problem z systemem bankowym w UE. Zwolnieniem jednak gospodarczym w niektórych krajach, więc może mieć wpływ na sytuację gospodarczą, ale miejmy nadzieję, że ten wzrost się utrzyma. Ten wzrost jest w Polsce jest przecież w dużej mierze spowodowany koniunkturą, zakupami, popytem indywidualnym – powiedział poseł Szewczak.

Według GUS w czwartym kwartale 2015 r. wartość dodana brutto w gospodarce narodowej wzrosła realnie o 1,1 proc., w przemyśle o 1,1 proc., w budownictwie o 1,3 proc., w handlu i naprawach – o 1,7 proc., a w transporcie – o 0,3 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl