Nieletni chuligani sprofanowali kościół w Zabrzu

Trzej niepełnoletni chuligani sprofanowali kościół pw. św. Kamila w Zabrzu. Policja zatrzymała już sprawców – trzynasto-, czternasto- i piętnastolatka. Staną oni przed sądem dla nieletnich.

Potłuczone wazony i figury świętych, a także podpalony obrus na ołtarzu – to tylko niektóre ze zniszczeń. Nieletni wandale próbowali też podpalić świątynię z zewnątrz. Nie udało im się to ze względu na kamienną konstrukcję kościoła.

Proboszcz parafii św. Kamila w Zabrzu o. Wojciech Węglicki informuje, że dokonana przez nich szkoda szacowana jest na około 5 tys. zł.

– Większość skarbonek została zniszczona. Oprócz tego mieliśmy i trzeba to tak nazwać – profanację ołtarza. Został on podpalony mimo, że jest kamienny. Został podpalony obrus, chodnik pod ołtarzem. Zostały rozsypane gaśnice proszkowe. Próby podpalenia kościoła były też w kilku innych miejscach. Trudno tutaj mówić o jakichś tam typowych przestępcach. Trudno też nazwać to tylko jakimś takim typowym, rozbojem na zasadzie kradzieży czy chuligaństwa, bo bardziej przeraża przede wszystkim dewastacja. Zostały zrzucone figury, które wisiały na ścianach, płaskorzeźby. To takie rzeczy, które bulwersują – mówi o. Wojciech Węglicki.

Proboszcz parafii dodaje, że po raz pierwszy ci sami wandale próbowali zdewastować kościół w ubiegłą środę. Zostali spłoszeni. Zdołali jednak ukraść ze skarbonki 300 zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl