fot. twitter.com

Premier M. Morawiecki: Przyszłoroczny budżet udało się spiąć dzięki dużym wpływom podatkowym

Przyszłoroczny budżet udało się spiąć dzięki dużym wpływom podatkowym – powiedział na antenie TVN24 premier Mateusz Morawiecki. Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.

Po raz pierwszy od początku transformacji budżet ma być bez deficytu. Dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł.

Dochody z VAT w 2020 r. zaplanowano na 200,2 mld zł, z CIT – na 41,1 mld zł. Dług publiczny w relacji do PKB ma spaść poniżej 47 proc. Na 2020 r. rząd planuje ok. 8 proc. wzrost dochodów z VAT. Szef rządu zaznacza, że to właśnie przede wszystkim dzięki skutecznemu uszczelnianiu systemu VAT jest możliwe przygotowanie budżetu bez deficytowego.

W ramach budżetu zaproponowanego na rok 2020 są utrzymane środki na cele społeczne, a także politykę obronną. Zabezpieczono pieniądze na program „Rodzina 500 plus”, a także „500 Plus dla niepełnosprawnych”.

Wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB, a wydatki na cele społeczne – ponad 66 mld zł.

Projektem ustawy budżetowej na przyszły rok zajmie się już Sejm, który wybierzemy 13 października. Sejm może dokonać przesunięcia środków, jednak nie może wprowadzić deficytu. Ustawa w ciągu 4 miesięcy od przedłożenia Sejmowi musi tracić do prezydenta. Jeśli tak się nie stanie, prezydent może skrócić kadencję izby.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj