fot. PAP/Tomasz Gzell

P. Müller: Objęcie teki dotyczącej rolnictwa byłoby największym sukcesem Polski w tym zakresie od momentu wstąpienia do UE

Rząd liczy, że objęcie teki dotyczącej rolnictwa przez Janusza Wojciechowskiego doprowadzi w przyszłości do wyrównania dopłat dla naszych rolników.

Nowa szefowa KE Ursula von der Leyen zdecydowała, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa przypadnie właśnie Polsce.

Władze w Warszawie z zadowoleniem przyjęły tę informację. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że jest to jedna z najważniejszych tek w UE. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nasza gospodarka jest oparta w głównej mierze o rolnictwo.

– Jeżeli ta teka zostanie ostatecznie przyznana Polsce, to będzie to największy sukces w zakresie tek, od kiedy jesteśmy w UE. Budżet rolny to blisko jedna trzecia budżetu całej UE. Jeśli Polak będzie nim kierował przez najbliższe pięć lat, to mogą zapaść korzystne decyzje dla polskich rolników w kontekście na przykład dopłat – podkreślił Piotr Müller.

Kandydatem do objęcia funkcji komisarza jest Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, były prezes NIK oraz były europoseł.

Do poniedziałku kandydatem z Polski był szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Minister zrezygnował jednak z ubiegania się o tę funkcję po tym, jak dowiedział się, że miałaby zająć się rolnictwem.

RIRM

drukuj