fot. twitter.com

Premier A. Babisz: z Polską mamy stosunki ponadstandardowe

Przed odlotem do Warszawy na wspólne posiedzenie rządów Polski i Czech premier Andrej Babisz powiedział, że stosunki z Polską mają charakter ponadstandardowy. Zapowiedział, że z premierem Mateuszem Morawieckim będzie rozmawiać głównie o sprawach europejskich.

Andrej Babisz przypomniał, że Czechy przewodniczą obecnie Grupie Wyszehradzkiej, którą – obok Polski i Czech – tworzą Słowacja i Węgry. Na 12 września zapowiedział oficjalne spotkanie V4, w którym będą uczestniczyć także politycy z Bałkanów Zachodnich.

Czeski premier, który we wtorek rozmawiał przez telefon z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem i zaprosił go do Pragi, chce zwrócić się do partnerów z Grupy Wyszehradzkiej z propozycją wspólnego spotkania. Zdaniem Babisza mogłoby się ono odbyć właśnie 12 września.

Andrej Babisz zapowiedział również, że czeskie przewodnictwo w V4 zorganizuje 5 listopada spotkanie premierów 16 państw poświęcone polityce spójności. Tematem ma być budżet UE.

„Nie powinniśmy akceptować propozycji Komisji Europejskiej, by zredukować Fundusz Spójności. Mamy tam spadek o 24 procent” – powiedział Andrej Babisz i podkreślił, że nowa KE powinna uwzględniać potrzeby poszczególnych państw.

Przed odlotem do Warszawy czeski minister obrony Lubomir Metnar podkreślał znaczenie współpracy z Polską dotyczącej obrony przeciwlotniczej. Stosowne dokumenty mają zostać podpisane w środę w Warszawie. Minister środowiska Richard Brabec zapowiedział z kolei, że chce od polskich partnerów uzyskać zapewnienie o rekompensacie za likwidację nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów, które z Polski trafiły do Frydka Mistka w pobliżu Ostrawy. Tematem spotkania ma być także plan poszerzenia kopalni Turów znajdującej się przy polsko-czeskiej granicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl