fot. PAP/Jacek Turczyk

W. Waszczykowski: Nie można apelować do przywódców innych państw o interwencję w sprawach Polski

Nie można apelować do przywódców innych państw, by interweniowali w sprawach Polski – stwierdził były szef MSZ Witold Waszczykowski. Parlamentarzysta odniósł się krytycznie do listu byłych ambasadorów Polski do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Byli dyplomaci zrzeszeni w Konferencji Ambasadorów RP twierdzą, że nasz kraj jest rzekomo niepraworządny oraz łamane są prawa między innymi mniejszości seksualnych. Jednocześnie zachęcają Donalda Trumpa, aby wezwał władze Polski do przestrzegania konstytucji.

List podpisali między innymi Ryszard Schnepf, Iwo Byczewski, Piotr Nowina-Konopka i Jerzy Maria Nowak.

W ocenie Witolda Waszczykowskiego jest to skandaliczne zachowanie. Były szef polskiej dyplomacji zabrał w tej sprawie głos na antenie Polskiego Radia.

– Niegodne zachowanie. Cieszę się, że ci ludzie są już byłymi ambasadorami. Większość z nich ze względu na wiek nie wróci już do polityki. W takich sytuacjach nie można wypowiadać się przeciwko swojemu krajowi i to jeszcze za granicą – podkreślił Witold Waszczykowski.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

RIRM

drukuj