fot. PAP/EPA

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier złoży dziś wizytę w Warszawie. Rozmowy mają być poświęcone bieżącym zagadnieniom dotyczącym polityki bezpieczeństwa i polityki wschodniej – zapowiada polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji spotkają się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Po zakończeniu rozmów planowana jest konferencja prasowa.

Kilka dni temu szef niemieckiej dyplomacji zapowiedział na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że podejmie tematy dotyczące sądownictwa konstytucyjnego i polityki medialnej. Podkreślił, że nie chce, by stosunki polsko-niemieckie oddaliły się od siebie.

Przebywający wczoraj w Edynburgu szef polskiego MSZ wyraził nadzieję, że wizyta Steinmeiera odbędzie się „w nowej atmosferze” ze względu na debatę w Parlamencie Europejskim o Polsce.

– Ta debata pokazała, że zarzuty czy insynuacje, opinie wyrażane o Polsce były bezpodstawne.  To była debata, w której polski premier – pani premier Beata Szydło – pokazała, że my mieliśmy prawo wygrać te wybory i ci, którzy mieli prawo wygrać te wybory mają prawo zrealizować program, któremu Polacy zawierzyli. Mam nadzieję, że będzie to wizyta poświęcona konkretnym sprawom, a nie wyimaginowanym kwestiom, które krążą po prasie w jakichś wystąpieniach niemających uzasadnienia – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

Podczas spotkania szefów MSZ Polski i Niemiec mogą być poruszone takie tematy, jak niemieckie zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej czy sprawa obchodów rocznic – polsko-niemieckiego traktatu o współpracy i dobrym sąsiedztwie oraz powołania Trójkąta Weimarskiego.

RIRM

drukuj