fot. PAP/Paweł Supernak

Wiceprzewodnicząca PE wzywa do zablokowania środków unijnych dla Węgier i Polski

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley w wypowiedzi dla niemieckich mediów wezwała do zablokowania środków unijnych dla Węgier i Polski. Jej zdaniem szczególnie w tym pierwszym kraju nie można już mówić o „warunkach demokratycznych”. Dziś Komisja Europejska zaprezentuje doroczny raport ws. praworządności w krajach Unii Europejskiej.

„Komisja (Europejska) powinna działać niezwłocznie i zablokować fundusze unijne, przede wszystkim Węgrom, ale także Polsce” – powiedziała Katarina Barley gazetom grupy medialnej Funke.

Dodała, że „w obu tych państwach mamy do czynienia z deficytami w zakresie przestrzegania demokratycznych zasad”, a „sytuacja się pogarsza, zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce”.

Zdaniem Katariny Barley zablokowanie środków unijnych uderzyłoby przede wszystkim w rządy obu państw, a nie obywateli. Najgroźniejsza jej zdaniem jest sytuacja na Węgrzech, za co wini premiera Viktora Orbana.

„On i jego rząd dokonali tak poważnych zmian we wszystkich filarach demokracji, że nie można już tam mówić o demokratycznych warunkach” – uważa.

Krytycy zarzucają zarówno węgierskiemu, jak i polskiemu rządowi, wywieranie wpływu na wymiar sprawiedliwości niezgodne z unijnymi standardami. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na początku lipca, że jesienią rozpoczną się pierwsze postępowania, które mogą doprowadzić do cięcia środków unijnych dla takich krajów jak Węgry i Polska.

Komisja Europejska opublikuje dziś w Brukseli swój roczny raport na temat praworządności w państwach członkowskich.

PAP

drukuj