fot. Paweł Palembas

Węgry: Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja

Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja odprawił w niedzielę w kościele Macieja na Wzgórzu Zamkowym proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak.

W Mszy św. w języku polskim uczestniczyli m.in. polski ambasador Jerzy Snopek z małżonką Martą Gedeon i dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, a także przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar.

Joanna Urbańska przypomniała, że w niedzielę przypada też Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

„Pragnę podziękować całej polonijnej społeczności z panią rzecznik narodowości Polskiej (Ewą Ronay), z paniami i panami przewodniczącymi samorządów polskich oraz działaczami licznych polonijnych organizacji społecznych na czele, że poprzez swą ofiarną pracę przyczyniają się państwo do rozsławiania na Węgrzech dobrego imienia Polski” – podkreśliła Joanna Urbańska.

Ambasador przypomniał natomiast okoliczności Konstytucji 3 Maja, nazywając ją „dziełem bardzo mądrego kompromisu”.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła organistka Lidia Książkiewicz, która wykonała m.in. utwory Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Adama z Wągrowca.

Z uwagi na ograniczenia przeciwepidemiczne w mszy mogło osobiście wziąć udział tylko 100 osób, ale dostępna była bezpośrednia transmisja na kanale YouTube kościoła Macieja.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl