Nominacje ambasadorów RP w Turcji i Hiszpanii

Minister Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominacje nowym polskim ambasadorom. Maciej Lang będzie reprezentował Polskę w Ankarze, a Marzenna Adamczyk obejmie placówkę w Madrycie.

Maciej Lang, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Turcji, w 1993 r. ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1993-97 pracował w Departamencie do Spraw Migracji i Uchodźstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Od 1997 r. jest związany zawodowo z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W latach 1997-2003 pełnił funkcję radcy w Ambasadzie RP w Ałmaty. Po powrocie do kraju był radcą ministra w Departamencie Europy oraz w Departamencie Polityki Wschodniej MSZ.

Od kwietnia 2006 r. kierował Ambasadą RP w Grecji w randze chargé d’affaires. W latach 2007-09 pełnił funkcję ambasadora RP w Aszchabadzie, a od sierpnia 2009 do czerwca 2012 r. kierował polską placówką dyplomatyczną w Kabulu. W sierpniu 2015 r. powołany został na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Kazachstanie, a w listopadzie tego samego roku także w Kirgistanie.

W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z kolei Marzenna Adamczyk, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory, Ukończyła iberystykę na UW. W 1980 r. rozpoczęła pracę w Katedrze Iberystyki UW, obecnie jest pracownikiem Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Wydziale Neofilologii tej uczelni. w latach 1999-2005 była I sekretarzem, a później radcą ds. kultury w Ambasadzie RP w Madrycie. Natomiast  w przedziale okresu 2007-2010 pełniła funkcję ambasadora RP w Hawanie, a w latach 2010-13 – konsula generalnego RP w Barcelonie.

Za swoją działalność związaną z teatrem, jako pierwsza cudzoziemka i pierwszy dyplomata, otrzymała najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Reżyserów Teatralnych Hiszpanii.

PAP/RIRM

drukuj