Porozumienie KE i W. Brytanii ws. I fazy rozmów dotyczących Brexitu

Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu. Daje to unijnym przywódcom możliwość otwarcia drogi do rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych – poinformowała KE.

Komisja przekazała do 27 państw członkowskich w Radzie Europejskiej rekomendacje dotyczące osiągniecia wystarczającego postępu w rozmowach. Najbardziej problematyczną kwestią na ostatniej prostej była sprawa granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Irlandia Płn. jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim: UE – Irlandią.

Pozostałymi kwestiami, które miały być rozwiązane w pierwszej fazie rozmów, były sprawy: zabezpieczenia interesów obywateli oraz rozliczenie finansowe.

To ważny krok, który oznacza, że wypełnił się mandat Komisji Europejskiej w pierwszej fazie. Przed nami ważne negocjacje umowy handlowej z Wielką Brytanią powiedział europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 

Jeżeli popatrzymy na dotychczasowe relacje handlowe, to Unia Europejska sprzedaje więcej Wielkiej Brytanii niż Wielka Brytania do Unii, gdzie jest 27 krajów. To oznacza, że tak naprawdę krajom kontynentalnym bardziej zależało, czy powinno zależeć, na tej umowie handlowej niż samym Brytyjczykom. To daje szansę, że na koniec marca 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie jednak w ramach porozumienia z Unii, a nie bez umowy, co byłoby ze szkodą dla wszystkich uczestników tego przedsięwzięcia – wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May spotyka się w sobotę w Brukseli z przewodniczącym KE Jean-Claude’em Junckerem. Następnie ma rozmawiać z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

RIRM

drukuj