J. Gowin: Popieram premiera ws. planu ograniczenia liczby stanowisk w rządzie

Popieram kierunek zmian zapowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego ws. ograniczenia liczby stanowisk w rządzie i likwidacji nagród; swoją nagrodę przeznaczę na własne ugrupowanie – powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin.

W poniedziałek premier zapowiedział zmniejszenia liczby stanowisk ministerialnych o 20-25 proc., likwidację nagród dla ministrów i wiceministrów oraz ograniczenie liczby kart kredytowych w administracji rządowej. Jednocześnie dodał, że w przypadku sekretarzy stanu, propozycja, którą chciałby skierować do parlamentu będzie taka, „żeby sekretarze stanu nie otrzymywali żadnych nagród, premii, czy dodatkowych form wynagrodzenia”.

Jak mówił, skierowana do Sejmu propozycja będzie przewidywać, że sekretarze stanu, którzy są jednocześnie parlamentarzystami, będą mogli otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego w wysokości ok. 50-60 proc. Zaproponował też, by zmiany w wynagrodzeniu były możliwe jedynie w przypadku podsekretarzy stanu, w związku z ewentualnym przesunięciem ich do służby cywilnej.

Do tych zapowiedzi odniósł się w poniedziałek wicepremier Gowin. Jak mówił, premier Morawiecki w niedzielę konsultował z nim te propozycje. Zapewnił, że szef rządu ma co do generalnego kierunku zmian jego pełne poparcie.

„Co do kwestii szczegółowych, to pewnie jeszcze będziemy w koalicji rządowej dyskutować, w jaki sposób poszczególne rozwiązania wprowadzić w życie” – dodał Jarosław Gowin.

„Niektóre z nich (propozycji), jak przesunięcie podsekretarzy stanu do korpusu służby cywilnej, wymagają zmian ustawowych” – zaznaczył wicepremier.

Jarosław Gowin powiedział też, że nagroda finansowa, którą on otrzymał, będzie przeznaczona na rozwój jego ugrupowania.

„Jesteśmy partią, która nie ma ani grosza, ani złotówki z budżetu państwa. Nasza działalność opiera się w całości na oddolnej ofiarności członków i dla mnie to jest najlepszy cel, na jaki mogę przeznaczyć przyznaną nagrodę” – wyjaśnił wicepremier.

Mateusz Morawiecki poinformował, że jeżeli wszystkie planowane zmiany weszłyby w życie, wówczas przyniosłyby oszczędności rzędu co najmniej 20 mln zł rocznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl