fot. PAP/Piotr Nowak

Premier: Nie dopuścimy do tego, by skutki działań Władimira Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość

Nie dopuścimy do tego, by skutki działań Władimira Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o działaniach rządu w sprawie wsparcia rodzin z kredytami hipotecznymi.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób posiadających kredyty hipoteczne.

Mateusz Morawiecki podkreślił w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, że „bezpieczeństwo finansowe Polaków to absolutny priorytet rządów Prawa i Sprawiedliwości”.

„Wiemy, że czasy są trudne. Najpierw pandemia, a teraz >>putinflacja<< – to wszystko zagraża stabilności finansowej polskich rodzin” – mówił szef rządu.

„W takim momencie rząd musi ruszyć ze wsparciem. Skutki >>putinflacji<< szczególnie odczuwają rodziny z kredytem hipotecznym. Ten kredyt miał być szansą na dom, a stał się dla wielu obciążeniem ponad siły” – dodał.

„Nie dopuścimy, żeby skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość i zrujnowały ich marzenia” – podkreślił.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że trzy tygodnie temu zapowiedział pakiet wsparcia dla kredytobiorców.

 „Dziś przekuwamy te słowa w czyny. Rząd przyjął rozwiązania, które dadzą ulgę tysiącom polskich rodzin” – powiedział premier.

„Po pierwsze, każdy będzie mógł skorzystać z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych, bez dodatkowych warunków i opłat. Po drugie, rodziny w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu nawet do 2 tysięcy złotych miesięcznie na prostych zasadach, bez zbędnych formalności. Po trzecie, zobowiązujemy banki do tego, by wzięły większą odpowiedzialność za wsparcie kredytobiorców. Jedziemy przecież na tym samym wózku i musimy się wspierać. Czas, żeby wszyscy to zrozumieli. Nie da się nikogo zmusić do solidarności, ale instytucje zaufania publicznego mają pewne zobowiązania wobec społeczeństwa” – podkreślił szef rządu.

Dodał, że „odpowiedzialne państwo musi wywiązywać się z roli gwaranta tych zobowiązań”, a wybierając PiS, „Polacy wybrali konkretny model państwa, państwa, w którym rząd, Sejm i administracja służą obywatelom, reagują na ich potrzeby i bronią ich interesów”.

„Tym różnimy się od naszych poprzedników. W centrum naszego zainteresowania zawsze będą Polacy. My wiemy, że pracujemy dla państwa, a nie dla grup interesów i ich lobbystów. Nie omijamy trudnych tematów i problemów, tylko stawiamy im czoła i dotrzymujemy słowa” – dodał Mateusz Morawiecki.

Jak poinformował we wtorek resort finansów, wśród proponowanych w projekcie ustawy rozwiązań jest możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy; kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu np. kredytobiorca, którego miesięczna rata wynosi 2400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 tys. 200 zł.

W projekcie są także przepisy, dotyczące zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem, a także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków, wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – budżet FWK ma się zwiększyć do ponad 2 mld zł w 2022 r. i ma móc zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl