fot. PAP/EPA

Szwecja i Finlandia złożą wspólnie wniosek o wstąpienie do NATO

Szwecja i Finlandia złożą wspólnie wniosek o wstąpienie do NATO w środę – poinformowali w Sztokholmie premier Szwecji, Magdalena Andersson, oraz prezydent Finlandii, Sauli Niinisto.

„Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to, że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej” – podkreśliła Magdalena Andersson.

Sauli Niinisto dodał, że „dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze”.

„Będzie wyróżniać nas nie tylko demokracja, dobrobyt i poszanowanie praw człowieka, ale też bezpieczeństwo” – zaznaczył.

Sauli Niinisto oraz Magdalena Andersson wyrazili przekonanie, że dzięki dołączeniu ich krajów do NATO w organizacji „powstanie nowy nordycki blok”.

Prezydent Finlandii przypomniał, że Rosja straszyła reakcją, jeśli Finlandia i Szwecja będą starały się o wejście do NATO.

„Teraz wygląda na to, że tak się nie stanie, choć nie można wykluczyć zagrożeń hybrydowych” – podkreślił Sauli Niinisto.

Nawiązał do swojej wcześniejszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, który – według Sauliego Niinisto – przyjął wiadomość o fińskich planach „chłodno i ze spokojem”.

Proces decyzyjny w sprawie wstąpienia Finlandii do NATO nazwał „triumfem demokracji”.

Sauli Niinisto optymistycznie wyraził się o rozwiązaniu problemu Turcji, która zgłaszała zastrzeżenia wobec przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO, oskarżając kraje o wspieranie kurdyjskich separatystów.

„Ankara nie powinna stanąć na naszej drodze do Sojuszu” – stwierdził.

W czwartek politycy udają się do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem USA, Joe Bidenem. Jednym z podnoszonych tematów będzie właśnie kwestia stanowiska Turcji. Inne to m.in. kalendarium przyjęcia obu krajów do Sojuszu, które musi zostać ratyfikowane przez 30 parlamentów narodowych członków NATO oraz praktyczne szczegóły pomocy, jaką zadeklarowały USA w przypadku agresji ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku.

Sauli Niinisto, który składa oficjalną dwudniową wizytę w Sztokholmie, został przyjęty we wtorek przez króla Karola XVI Gustawa. W środę odwiedzi bazę szwedzkiej marynarki wojennej w Berga.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl