fot. PAP/EPA

Bruksela: Min. M. Błaszczak uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, w Brukseli wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w formacie obronność. W spotkaniu uczestniczył też sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, oraz ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow, który łączył się online. 

Szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, powiedział, że rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa Europy, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy w formacie NATO- UE w ramach zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z dużym entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość o decyzji dot. złożenia wniosku przez Szwecję i Finlandię o przystąpienie do NATO – wskazał Mariusz Błaszczak.

– W naszym przekonaniu wzmocni to Sojusz Północnoatlantycki oraz politykę odstraszania, która jest istotą NATO, przed agresywnym działaniem Rosji. Rozmawialiśmy także na temat wsparcia, którego udzielamy Ukrainie. Ze swojej strony poruszałem sprawę rekompensaty finansowej. W mojej ocenie, tę opinię podzielają również inne państwa, kwota zwiększona do dwóch miliardów euro jest stanowczo zbyt niska – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON zauważył, że 1 mld euro donacji przekazanej przez Polskę stanowi połowę kwoty funduszu, który został zorganizowany do finansowania innych celów, misji państw UE.

Podczas posiedzenia w Brukseli minister Mariusz Błaszczak opowiedział się także za zwiększeniem nakładów na program mobilności wojsk. Przewiduje on rozbudowę infrastruktury transportowej, w tym kolei i lotnisk.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl