fot. twitter.com/BBN_PL

W Warszawie wspólne obchody wstąpienia krajów V4 do NATO

Dzisiaj w Warszawie z udziałem premierów oraz ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) odbędą się uroczyste obchody rocznicowe z okazji akcesji tych państw do NATO. Przewidziano m.in. wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Premierzy oraz ministrowie obrony państw V4 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) spotkają się z żołnierzami 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 11.00 od wystąpień szefów rządów tych krajów, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Szef resortu obrony, który w sobotę wziął udział w wojskowym pikniku z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO, który odbył się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, podkreślał, że przez te 20 lat wiele się działo w naszym kraju.

„To było 20 lat wytężonej pracy, 20 lat służby żołnierzy Wojska Polskiego. Dziś to wy, żołnierze Wojska Polskiego, tworzycie NATO” – mówił.

Dzisiejsze uroczystości w warszawskiej Wesołej to część „tygodnia NATO” – rocznicowych obchodów członkostwa w Sojuszu. Trzy z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy i Węgry – wstąpiły do NATO 12 marca 1999 r.; Słowacja przystąpiła do Sojuszu w roku 2004.

W mijającym tygodniu prezydent Andrzej Duda odwiedził w Orzyszu żołnierzy służących jako siły wysuniętej wzmocnionej obecności na wschodniej flance i Amerykanów rotacyjnie stacjonujących w Polsce. Na tydzień obchodów NATO przypadła także doroczna odprawa kierownictwa MON i kadry dowódczej sił zbrojnych, która z tej okazji odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Polskę odwiedził też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Kulminacją rocznicowych uroczystości będzie spotkanie prezydentów V4 we wtorek w Pradze.

PAP/RIRM

drukuj