fot. IPN

W Warszawie uroczystości w hołdzie Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości w hołdzie mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu w 70. rocznicę jego śmierci. Wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem inicjatywy jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja „Łączka”.

O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Eucharystia będzie sprawowana w intencji majora i jego żołnierzy. Następnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się Apel Pamięci. Na grobie Niezłomnego zostaną złożone wieńce.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, podkreślił, że postać mjr. Dekutowskiego jest szczególnie ważna dla Lubelszczyzny.

– Właśnie w tym rejonie zgromadził najwięcej swoich żołnierzy, swoich oddziałów. Niezłomny – postać symboliczna. Dlaczego warto takie osoby przypominać? Po pierwsze pamiętajmy, że jest to przykład wierności Ojczyźnie, a więc jeden z największych patriotów, jacy w tym bardzo trudnym okresie naszej historii funkcjonowali. Po drugie, jest to pewien wzór do naśladowania, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Każdy region ma w Polsce takiego bohatera, ale Hieronim Dekutowski należy do najwybitniejszych regionalnych i ogólnopolskich – zaznaczył historyk.   

Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” był m.in. oficerem Wojska Polskiego oraz dowódcą Armii Krajowej. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po wojnie działał w konspiracji antysowieckiej. W 1948 r. został aresztowany i skazany na śmierć.

7 marca 1949 r. major Hieronim Dekutowski wraz ze swoimi żołnierzami został zamordowany w katowni komunistycznej bezpieki przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1994 r. Sąd Wojskowy w Warszawie unieważnił wydany na niego wyrok.

RIRM

drukuj