fot. twitter.com

Żołnierze WOT wymienili tabliczki na krzyżach Żołnierzy Niezłomnych na warszawskich powązkach

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z wolontariuszami z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł” – poinformował PAP rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Oddali w ten sposób hołd i cześć pamięci bohaterów walk o wolną Polskę – podkreślił.

Z informacji przekazanej PAP przez rzecznika WOT wynika, że we wtorek żołnierze tej formacji wymienili tabliczki na ponad 80 krzyżach, z czego cztery z nich zawisły na krzyżach upamiętniających patronów Brygad OT.

Jedna z tabliczek zawisła na krzyżu upamiętniającym mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” – patrona 2 Lubelskiej Brygady OT. Trzy kolejne z opisem „jeszcze nie zostałem odnaleziony” zawisły na krzyżach: płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3 Podkarpackiej Brygady OT; kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” – patrona 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT; oraz rotmistrza Witolda Pileckiego – patrona 6 Mazowieckiej Brygady OT.

„To symboliczne wydarzenie połączyło więc tych, którzy szukali szczątków bohaterów i tych, którzy dziedziczą ich tradycje” – podkreślił ppłk Marek Pietrzak.

Akcję zainicjowali i przeprowadzili żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT oraz wolontariusze, którzy pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, poszukiwali szczątków pomordowanych przez organy bezpieczeństwa PRL.

Sam prof. Szwagrzyk podkreślił, że cieszy się z tego, że we wtorek „na Łączce” obecni byli spadkobiercy tradycji Armii Krajowej, żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, która przyjechała tu by m.in. w ten sposób oddać cześć swojemu patronowi.

„Wiem, że nie jesteście tu przypadkiem. Wiem, że Żołnierze Niezłomni są dla Was prawdziwymi bohaterami i patronami” – powiedział do żołnierzy WOT prof. Szwagrzyk.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, którzy wzięli udział wymianie tabliczek podkreślili, że montując nowe, odpowiednio wykonane tabliczki na brzozowych krzyżach i składając przy nich biało-czerwone kwiaty „oddali hołd pomordowanym w bestialski sposób bohaterom”.

„Wiemy, że to dzięki ich poświęceniu dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Akcja ta jest dla nas bardzo ważna, bowiem symboliczny grób naszego patrona kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, który został zamordowany w więzieniu przy Rakowieckiej znajduje się właśnie tutaj na powązkowskiej Łączce” – przytoczył słowa żołnierzy WOT rzecznik tej formacji.

Kwatera na „Łączce” to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie po II wojnie światowej, grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zabitych w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej. Od 23 lipca 2012 roku rozpoczęły się na „Łączce” ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Trwały one do 8 lipca 2017 roku. W pracach uczestniczyło ponad 50 specjalistów i ponad 250 wolontariuszy, także spoza Polski.

PAP/RIRM

drukuj