fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. M. Błaszczak: Amerykańskie wojska będą w Polsce niezależnie, kto będzie prezydentem USA

W najbliższą sobotę Polska i Stany Zjednoczone podpiszą umowę o pogłębieniu współpracy obronnej. Umowa będzie realizowana, nawet jeśli zmieni się prezydent Stanów Zjednoczonych – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Umowa o współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych przewiduje przerzucenie na terytorium naszego kraju większej liczby amerykańskich żołnierzy. Dodatkowo w Polsce ulokowane zostanie wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

– Mamy przesądzoną trwałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce, zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Umowa o współpracy obronnej zostanie podpisana w sobotę, kiedy w Polsce przebywał będzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że umowa będzie realizowana niezależnie od tego, jakie zmiany nastąpią w amerykańskiej administracji.

– To jest uzgodnienie, które ma charakter państwowy. 15 sierpnia podpiszemy umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. To będzie umowa, która ma charakter państwowy – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej przekonuje, że w relacjach z Polską zarówno Republikanie, jak i Demokraci mówią jednym głosem.

 

TV Trwam News

drukuj