PAP/EPA

Szczyt Rady Europejskiej. M. Morawiecki domaga się pozwolenia na obniżki VAT

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje Komisję Europejską do obniżenia podatku VAT na paliwo i żywność. Chce też reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Temat ten ma podejmować w trakcie szczytu Rady Europejskiej.

Na przerwane łańcuchy dostaw i kryzys ekonomiczny wywołany przez pandemię nałożyły się manipulacje Gazpromu i nieracjonalna polityka klimatyczna Unii Europejskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w Brukseli. Szef rządu podejmuje rozmowy m.in. o tym, co zrobić, by zdusić inflację, nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach członkowskich. Już teraz rząd wdraża tarczę antyinflacyjną. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, po jakie może sięgnąć. Kolejne działania wymagają zgody Komisji Europejskiej.

– Skłaniam Komisję Europejską i rozmawiam tutaj, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. na 8. procent – powiedział polski szef rządu.

Premier podjął rozmowy na ten temat z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz unijnym komisarzem ds. gospodarki. Obniżka podatku VAT przełoży się na znaczącą obniżkę cen paliw. Jeśli Komisja zgodzi się na propozycję z Warszawy, to – według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego – obniżony VAT będzie obowiązywał przez pierwszych sześć miesięcy nowego roku. Z ust premiera padła też propozycja obniżenia do zera podatku VAT na żywność.

– Jestem ostrożnym optymistą, że tutaj osiągniemy nasz cel i będziemy mogli zaproponować znaczącą obniżkę podatków – oznajmił premier.

Na szczycie Rady Europejskiej szef polskiego rządu ma też podejmować temat przebudowy systemu ETS. Dopuszczenie do tego rynku spekulantów winduje ceny uprawnień do emisji CO2 – a co za tym idzie ceny prądu – na niespotykany do tej pory poziom – mówiła o tym w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim europoseł Izabela Kloc.

– Obecnie 1 MWh w Austrii kosztuje 3 razy więcej niż rok wcześniej, w Polsce 2,7 razy więcej, we Francji 3,5 razy więcej – zwróciła uwagę eurodeputowana.

Politycy PiS w Parlamencie Europejskim wyrazili oczekiwania, że przywódcy państw unijnych wreszcie nacisną na hamulec. Podtrzymanie systemu ETS połączone z rosnącymi wymaganiami klimatycznymi przyspieszy inflację oraz doprowadzi do wzrostu ubóstwa i bezrobocia.

Europoseł Beata Szydło alarmowała, że Unia nie może wdrażać pakietu „Fit for 55” kosztem swoich obywateli.

– On doprowadzi do jeszcze większych problemów i zubożenia Europejczyków. Dlatego przede wszystkim musimy skoncentrować się na rewizji tego pomysłu – podkreślała była premier.

Mateusz Morawiecki przypominał, że ETS wszedł w życie w Europie jeszcze przed tym, jak w 2015 roku w Polsce zmieniła się władza. Szef rządu proponował, by nie blokować w Europie możliwości finansowania budowy elektrowni gazowych i inwestycji w energetykę jądrową. Polska szuka sojuszników, by takie finansowanie było możliwe. Sprzeciwia się też pomysłom, które miałyby prowadzić do rozszerzenia systemu ETS.

– Będziemy budowali koalicję, aby zapobiegać włączaniu transportu i gospodarstw domowych, czyli ciepłownictwa do tego systemu – zaznaczył.

Takie rozszerzenie mogłoby oznaczać gwałtowny wzrost cen już nie tylko energii elektrycznej, ale i cieplnej oraz kosztów transportu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl