Fot. W. Kompała / KPRM

Premier M. Morawiecki: Nigdy nie zapomnimy o odważnych bojownikach żydowskich

Nigdy nie zapomnimy o odważnych bojownikach żydowskich, którzy przeciwstawili się niemieckiemu nazistowskiemu wojsku – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w 75. rocznicę powstania w warszawskim getcie.

„Polska upamiętnia dzisiaj 75. rocznicę powstania w warszawskim getcie. Pierwszego i największego buntu żydowskiego w czasie drugiej wojny światowej. Nigdy nie zapomnimy o odważnych bojownikach żydowskich, którzy przeciwstawili się niemieckiemu nazistowskiemu wojsku” – podkreślił szef rządu we wpisie zamieszczonym na Twitterze.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

PAP/RIRM

drukuj