fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Japonią

Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Japonią – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania przedsiębiorców w Tokio.

W Tokio trwa dwudniowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu na wstępie przemówienia wymienił obszary potencjalnej współpracy z Japonią.

– Rozwój dróg, kolei i kapitału ludzkiego, dynamiczne środowisko biznesowe skrojone na miarę, zachęty inwestycyjne oraz rosnące zwroty z inwestycji sprawiają, że Polska staje się dla Japonii jeszcze szerzej otwartymi wrotami dla europejskiej gospodarki – mówił Mateusz Morawiecki.

Do tego przyczynia się również budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, dlatego premierowi będą towarzyszyć w rozmowach przedstawiciele spółki CPK. Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała i prezes CPK Mikołaj Wild spotkają się we wtorek z przedstawicielami Portu Lotniczego Narita.

– Nasz premier został przyjęty przez Nippon Keidanren, to stowarzyszenie największych firm japońskich. Rozmawiano na temat inwestycji, oczywiście będą też plenarne rozmowy z szefem rządu japońskiego, premierem Shinzō Abe. Jutro odbędą się także trzy duże seminaria biznesowe, m.in. jedno związane z inwestycją, jaką jest Centralny Port Komunikacyjny – zaznaczył dr Marceli Burdelski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Oprócz tego premier Mateusz Morawiecki wśród obszarów współpracy wymienił m.in. transport niskoemisyjny, a także technologie opierające się na wodorze.

– Kolejnym krokiem staje się zero-emisyjny transport, możliwy dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowych. (…) Staliśmy się jednym z wiodących producentów autobusów elektrycznych w Europie, co trzeci eksportowany autobus pochodzi właśnie z Polski. (…) Japonia również rozwinęła doskonałe kompetencje w technologiach bateryjnych, a jej daleka wizja zero-emisyjności w transporcie opiera się o wodór jako paliwo w przyszłości. Trudno jest dzisiaj przesądzić, czy obie technologie będą ze sobą współistnieć czy jedna z nich ostatecznie zyska przewagę. Jednak jako jeden z największych producentów wodoru w Unii Europejskiej chcemy również rozwijać kompetencje w tym zakresie i czerpać z japońskich doświadczeń – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu szczególnie akcentował rolę transformacji energetycznej, która jest wyzwaniem dla Polski i dla Japonii.

– Polska i Japonia stoją w obliczu podobnych wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Oba kraje są w znaczącym stopniu uzależnione od importu surowców energetycznych z zagranicy, w obu naszych krajach węgiel nadal odgrywa ważną rolę, a rządy obu krajów muszą sobie poradzić z silnym wewnętrznym i zewnętrznym głosem w sprawie dekarbonizacji – zauważył premier.

Polska, jak zaznaczał szef polskiego rządu, aspiruje do roli hubu technologicznego w regionie, dlatego jest najlepszym partnerem do współpracy.

– To Polska jest przyszłością Europy. To pierwsza odpowiedź na pytanie, gdzie szukać nowych możliwości rozwojowych w stabilnym, ale dynamicznym środowisku – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Premier po wykładzie spotkał się także z przedstawicielami Polonii w Tokio. We wtorek szef polskiego rządu weźmie udział w wielu spotkaniach z przedsiębiorcami. W programie przewidziano także czas na rozmowy z Parą Książęcą i premierem Japonii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl