fot. https://twitter.com/niepodlegla

Świętujemy dziś 102. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem

Niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję i budzących dumę jak Zaślubiny Polski z Morzem – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do mieszkańców Pucka, gdzie uroczyście obchodzono 102. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.

Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku w Pucku. Gości i mieszkańców przywitała burmistrz miasta, Hanna Pruchniewska.

https://twitter.com/aan_gov_pl/status/1491789062151282688

https://twitter.com/jbrudzinski/status/1491675321074073600

„Wasza obecność utrwala nas w przekonaniu, że wydarzenie z 10 lutego 1920 roku miało dla Kaszub, Pomorza i całej Polski niezwykłe znaczenie. My tu od lat pamiętamy o historii naszego miasta. To ważne dla nas, że wspólnie celebrujemy kolejne rocznice Zaślubin Polski z Morzem, odzyskanym po 148 latach niewoli” – mówiła burmistrz.

Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski, podkreślił w swoim wystąpieniu, że aby gospodarka morska znalazła w kraju należne miejsce „konieczne jest nieustanne przekonywanie, że mocne oparcie o brzeg morski to racja stanu każdego narodu”.

„To jedna z podstawowych idei świętowania tego dnia – edukacja zmierzająca do wyrobienia głębokiego przekonania, że wytarty slogan o morzu, <<które żywi i bogaci>>, nigdy nie traci aktualności” – zaznaczył.

Goście i mieszkańcy wzięli także udział we Mszy świętej w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.

W homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, ksiądz biskup Zbigniew Zieliński, przypomniał historię Zaślubin Polski z Morzem i drogę pociągiem generała Józefa Hallera do Pucka.

„Przypominamy tę historię, aby zagrała w każdym z nas nowym dźwiękiem i zaowocowała nową siłą do kontynuacji tych wielkich dzieł zapoczątkowanych przez naszych przodków” – podkreślił ks. bp Zbigniew Zieliński.

„Za każdym razem, w tej cieszącej się wolnością Polsce wyzwaniem staje się docenienie tego, co już mamy, by nie ulec przyzwyczajeniom. By nie uznać za coś oczywistego to, co nigdy oczywiste nie jest. Wolność – jak powtarzał wielokrotnie św. Jan Paweł II – nigdy nie jest dana raz na zawsze” – dodał.

Duchowny wyraził nadzieję, że wszyscy zebrani reprezentujący różne środowiska są „zatroskani o to, by to, co mamy od ponad 102 lat, było ciągle przez nas zauważane, cenione i kochane”.

„To polskie morze, przez które patrzymy jak przez szeroko otwarte oczy nie tylko na świat, ale przez które świat patrzy na nas” – powiedział.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w puckim Porcie. Listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, odczytał wicewojewoda pomorski, Mariusz Łuczyk.

„Niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję i budzących dumę jak Zaślubiny Polski z Morzem – napisał Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, „ten odzyskany na mocy Traktatu Wersalskiego fragment wybrzeża we wspaniały sposób dopełnia proces odzyskiwania i scalania polskich ziem po odzyskaniu niepodległości”.

„Dziś, w 102. rocznicę tych wydarzeń, chcemy je wspominać i oddać hołd wszystkim, którzy uczestniczyli w nich i wykuwali naszą suwerenność” – podkreślił premier.

Premier w liście przytoczył słowa generała Józefa Hallera: „Przed wami dzisiaj otwiera się epoka nowego życia i świetności nowego wieku złotego Zygmuntów i Batorych, kiedy Wisła i nasze morze staną się znowu łącznikiem Polski z całym światem”.

https://twitter.com/Zelazna_Dywizja/status/1491672079795695622

Szef rządu wyraził też przekonanie, że takie uroczystości jak ta w Pucku „budują naszą wspólnotę”.

„Przypominają o wysiłkach przodków włożonych w budowę niepodległej Polski i wartościach ważnych dla nas” – zauważył.

Marszałek Sejmu w swoim liście również przypomniała wydarzenia z 10 lutego 1920 r.

„Generał Józef Haller, wrzucając do morza platynowy pierścień, dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. To wyjątkowo doniosłe wydarzenie stało się jednym z symboli kształtowania odrodzonej Rzeczypospolitej, a zarazem wielowiekowej polskiej obecności nad Bałtykiem” – napisała Elżbieta Witek.

Marszałek również przytoczyła słowa generała Józefa Hallera: „Narodowi potrzebne jest morze, jak człowiekowi płuca”.

Jej zdaniem słowa „uświadamiają nam przy tym z całą mocą, jak wielkie znaczenie ma budowanie Rzeczypospolitej Morskiej. Symboliczne zaślubiny z morzem stały się punktem wyjścia do wytrwałej i owocnej pracy na rzecz wykorzystanie jego ogromnego potencjału”.

Jak dodała, w „Pucku niepodległa Ojczyzna została połączona z Bałtykiem więzią, która trwa po dziś dzień i przynosi piękne owoce”.

https://twitter.com/WSzW_Gdansk/status/1491744152966553605

Senator Sławomir Rybicki odczytał list marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego.

„Dla mnie osobiście, jako człowieka, który od urodzenia związany jest z morzem, każda rocznica Zaślubin z 1920 roku wywołuje wzruszenie i refleksję – obyśmy zawsze potrafili doceniać i szanować wolność” – napisał marszałek.

Wyraził także nadzieję, że „młode pokolenie poznając historię będzie kreować przyszłość, czerpiąc z jej doświadczenia”.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, ocenił, że pamięć o wydarzeniach z 1920 roku ma „wielkie znaczenie dla tożsamości Pomorza”.

„Nasi przodkowie przez wytrwałą pracę organiczną w XIX i na początku XX wieku oparli się germanizacji i zachowali ducha polskości nad Bałtykiem, a po I wojnie światowej opowiedzieli się wobec całego świata za przyłączeniem do odradzającej Rzeczypospolitej. Roztropne i konsekwentne działania liderów ruchu niepodległościowego na Pomorzu walnie przyczyniły się do uzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza. Tym samym otworzyły dla odradzającego się państwa okno na świat” – podkreślił Struk.

Na zakończenie uroczystości jeden z żołnierzy zjechał na linie z pokładu śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i wrzucił wieniec do Zatoki Puckiej.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl