Resort rozwoju przekazał KE wniosek o refundację ok. 4 mld zł wydanych na POIiŚ

Ministerstwo Rozwoju przekazało do Brukseli wniosek o refundację niemal 4 mld zł wydatkowanych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – poinformował we wtorek resort. Jak szacuje, jeszcze w tym roku Komisja Europejska wypłaci ok. 2,9 mld zł z tej sumy.

„Kolejne wnioski o płatność w POIiŚ zostaną przekazane jeszcze w tym roku. Pozwala to zakładać, że przyjęta w tym programie prognoza na 2016 r. (6,3 mld zł) zostanie znacznie przekroczona” – podało Ministerstwo Rozwoju w komunikacie.

Komisja Europejska czasowo wstrzymała refundację środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) z uwagi na wątpliwości, co do funkcjonowania w Polsce działającego od 2004 r. systemu oceny przetargów w zamówieniach publicznych.

Wskazała na potrzebę uzyskania przez instytucje zaangażowane w realizację programu zapewnienia, że kontrole zamówień publicznych realizowane przez Urząd Zamówień Publicznych spełniają wymogi określone w przepisach unijnych dla kontroli projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

W poniedziałek Ministerstwo Rozwoju poinformowało o odblokowaniu przez KE płatności w POIiŚ.

Ministerstwo przypomina, że Polska wprowadziła zalecenia Komisji Europejskiej. Zawarto porozumienia o współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych oraz przygotowano procedury weryfikacji kontroli prowadzonych przez Prezesa UZP.

„Nasze działania zostały też, na prośbę KE, zweryfikowane przez Instytucję Audytową (Ministerstwo Finansów)” – dodał resort.

Ministerstwo wskazuje, że od listopada 2015 r. do października 2016 Komisja Europejska w ramach płatności okresowych (refundacje, bez uwzględnienia zaliczek) przekazała Polsce 974 mln euro łącznie dla polityki spójności, polityki rolnej, polityki morskiej i rybołówstwa. To – według MR – najwięcej ze wszystkich krajów Unii.

„Biorąc pod uwagę wyłącznie fundusze polityki spójności, otrzymaliśmy z Brukseli 609 mln euro, co również plasuje nas na czele stawki w Unii Europejskiej. W połowie listopada 2015 r., z zerową refundacją, zamykaliśmy ją. Odnosząc tę kwotę do przyznanej nam ogólnej puli na politykę spójności, zajmujemy wysoką, ósmą pozycję pośród 28 krajów UE. Teraz mamy szansę na jej wyraźną poprawę” – zauważa Ministerstwo Rozwoju w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl