fot. PAP/EPA

Bruksela: Premierzy Polski, Czech i Węgier spotkali się z szefową KE

Premierzy Polski, Czech i Węgier spotkali się w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej. Przedstawili stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w sprawie nowej propozycji KE dot. migracji i azylu oraz plan dla Białorusi przygotowany przez grupę.

Komisja przedstawiła wczoraj propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz systemu azylowego UE. Reformy mają odciążyć państwa południa Europy, które są pod największą presją.

Komisja chce wprowadzić zasadę „obowiązkowej solidarności” i położyć nacisk na deportacje. Premier Mateusz Morawiecki relacjonował na wspólnej konferencji z Andrejem Babiszem i Viktorem Orbanem, że są pewne zasady, których kraje V4 się trzymają.

– Dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk związanych z kontrolą na granicach, pomocą w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także pomocą taką, jakiej choćby teraz Polska udziela Grecji poprzez transport, który dzieje się dosłownie w tym czasie, czyli transport 156 domów w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragedii w postaci pożaru. Na szczęście żaden człowiek nie zginął, ale 12 tysięcy osób zostało pozbawionych dachu nad głową – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premierzy przedstawili propozycję Grupy Wyszehradzkiej planu dla Białorusi, który był omawiany w Lublinie przed kilkoma dniami. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że plan spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.

Podkreślił, że plan składa się z około dziesięciu bardzo konkretnych punktów „dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie”.

RIRM

drukuj