fot. PAP/Rafał Guz

Prezes UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości ponad 60 mln zł na banki BNP Paribas, Millennium i Santander Bank

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary w łącznej wysokości ponad 60 mln zł na banki BNP Paribas, Millennium i Santander Bank. Chodzi o stosowanie niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do franka.

W ocenie UOKiK ukarane banki ustalają kursy dowolnie w oparciu o pojęcie średniego kursu walutowego na rynku międzybankowym.

W wyniku takiego działania kredytobiorcy nie mają możliwości sprawdzenia, jak banki wpływają na publikowane w tabelach kursy.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zaznaczył, że banki rażąco naruszały interesy konsumentów.

– Banki poprzez zapisy klauzul niedozwolonych zapewniły sobie możliwość subiektywnego ustalania wysokości kursów walutowych, w efekcie czego konsumenci mogli płacić zawyżone raty kredytów. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Zasady ustalania zobowiązań finansowych muszą być uczciwe, przejrzyste i weryfikowalne przez konsumentów. W toku są jeszcze cztery postępowania w sprawie nieprecyzyjnych zasad ustalania kursów walut obcych. Dotyczą one Raiffeisen Bank International, PKO BP, BPH oraz banku PKO SA – powiedział Tomasz Chróstny.

Do sprawy odniosły się ukarane banki. Przedstawiciele BNP Paribas zapowiedzieli odwołanie do sądu. Z kolei Santander przekazał, że trwają analizy uzasadnienia decyzji UOKiK w celu podjęcia dalszych kroków.

RIRM

drukuj