fot. twitter.com/UOKiKgovPL

UOKiK: zarzuty dla OLX za wprowadzanie konsumentów w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty internetowej platformie sprzedażowej OLX. Tomasz Chróstny, prezes urzędu, zarzuca firmie między innymi iluzoryczną ochronę kupujących w ramach „Pakietu ochronnego”, a także wprowadzający konsumentów w błąd sposób sortowania ofert.

Tomasz Chróstny powiedział, że sortowanie ofert według ceny powinno uwzględniać wszystkie elementy składające się na cenę produktu, a pominięcie jakiegoś składnika może wprowadzać użytkownika w błąd.

– Rzetelne sortowanie produktów musi bazować na porównywalnych kryteriach. Szukanie ofert od najtańszej powinno umożliwiać znalezienie najkorzystniejszej cenowo, bez konieczności weryfikacji szczegółowo każdego ogłoszenia. Sortowanie według ceny powinno uwzględniać wszystkie elementy składające się na ich finalną wysokość. Pominięcie jakiegoś składnika może wprowadzać użytkownika w błąd. Poważne zastrzeżenia wzbudziła usługa nazwana „pakiet ochronny”. Konsument ma prawo oczekiwać od przedsiębiorcy, że dany serwis został zaprojektowany w uczciwy sposób, a zawarte w nim informacje oraz oferowane usługi – na przykład zwiększające bezpieczeństwo – są rzetelne – tłumaczył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów firmie grozi kara do 10 procent obrotu. W odpowiedzi na zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, OLX zadeklarował pełną współpracę z urzędem w ramach prowadzonego postępowania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl