fot. PAP/Mateusz Marek

S. Kaleta: Najprawdopodobniej w ciągu dwóch tygodni dojdzie do spotkania Z. Ziobry z P. Kukizem

Najprawdopodobniej w ciągu dwóch tygodni dojdzie do spotkania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z posłem Pawłem Kukizem ws. projektu ustawy o sędziach pokoju i reformy sądów powszechnych, „żebyśmy zaprezentowali pełną ustawę, która łączy te dwie koncepcje” – poinformował wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości był pytany w RMF FM, czy Solidarna Polska „torpeduje” porozumienie lidera Kukiz’15 z Prawem i Sprawiedliwością ws. sędziów pokoju. Chodzi o forsowany przez Kukiza projekt prezydenckiej ustawy o sędziach pokoju.

„Nie torpedujemy, aczkolwiek mamy co do kształtu projektu, który promuje Paweł Kukiz, pewne wątpliwości, z którymi próbujemy się uporać, żeby doszło do porozumienia” – odparł Kaleta.

Zapewnił, że resort chce porozumienia w tej sprawie, ale podkreślił, że MS od pięciu lat czeka na „generalną” reformę sądów. Chodzi o przygotowany w MS projekt ustawy o sądach powszechnych, zakładający m.in. „spłaszczenie” struktury sądów.

„I to wszystko z powodu konfliktu z Unią (Europejską) czeka, natomiast teraz prowadzimy prace, żeby ta reforma, którą przygotowaliśmy, była ujednolicona, połączona z koncepcją wprowadzenia sądów pokoju” – wyjaśnił.

Poinformował przy tym, że wkrótce, za kilka-kilkanaście dni, prace te zostaną ukończone i minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, planuje zaprosić przewodniczącego Kukiz’15 Pawła Kukiza, aby przedstawić mu te koncepcje i żeby doszło do porozumienia.

Dopytywany, kiedy miałoby dojść do spotkania Ziobry z Kukizem, wiceminister zastrzegł, że zależeć to będzie od kalendarza obydwu polityków.

„Ale wydaje mi się, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni prawdopodobnie będzie możliwość, żebyśmy zaprezentowali pełną ustawę, która łączy te dwie koncepcje” – powiedział.

Założenia reformy sądów powszechnych przedstawiono przed niemal rokiem. Zakłada ona przede wszystkim zastąpienie obecnych sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych sądami okręgowymi i regionalnymi.

Z kolei wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz’15. W listopadzie ubiegłego roku prezydent skierował do Sejmu inicjatywę dotyczącą wprowadzenia w Polsce sędziów pokoju, a obecnie zajmuje się nią specjalnie powołana podkomisja. Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl