fot. pixabay.com

UOKiK: Coraz więcej skarg dot. wakacji kredytowych

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają kolejne skargi dotyczące wakacji kredytowych.

Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe. Łącznie zawieszeniu może ulec do ośmiu rat w terminie do końca 2023 roku.

– Osiem rat kredytów, które można przesunąć, odroczyć. Przypomnę, że ta ulga dotyczy części kapitałowej i odsetkowej. Jeżeli z naszym kredytem wiąże się konieczność zapłaty ubezpieczenia, to tę opłatę należy ponieść – mówiła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Nad prawidłowym przebiegiem wdrażania wakacji kredytowych czuwa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Każdą skargę traktujemy bardzo poważnie. Monitorujemy rynek, w tym informacje pojawiające się na stronach banków. W przypadku zauważenia nieprawidłowości natychmiast występujemy do banków o wyjaśnienia i zmianę kwestionowanych praktyk – podkreślił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Urzędnicy podjęli już wiele interwencji, bo i skarg było sporo.

– W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych dostaliśmy około 550 skarg. Dotyczyły głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat, straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej, czy utrudniania nadpłaty kredytu w przypadku zawieszenia rat – zaznaczył prezes UOKiK.

Uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych jest około dwóch milionów osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl