fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] M. Cieloch o karze UOKiK na influencerów: Chodzi o to, by zachować granicę i jasno informować o reklamie  

Wątpliwość budzą sytuacje, gdzie znana osoba zamieszcza treści będące treściami komercyjnymi, jednak są one przedstawiane jako normalna treść. Chodzi nam o to, by zachować granicę i jasno poinformować użytkowników, że zaczyna się reklama. Wszyscy wiemy, jak media społecznościowe wpływają na wszystkich użytkowników, a w szczególności na młodych ludzi – powiedziała Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na antenie Radia Maryja w czwartkowej audycji „Aktualności dnia”.

UOKiK nałożył kary na influencerów za brak współpracy. W sumie wyniosły one 139 tys. złotych. Twórcy nie udzielili informacji lub nie przesłali dokumentów, których żądał Urząd. [czytaj więcej]

– Naszą wątpliwość budzą sytuacje, w której znana osoba zamieszcza treści będące treściami komercyjnymi. Ci ludzie zostali za to wynagrodzeni. Niestety, jest to podane jako normalna treść. (…) Chodzi nam o to, by zachować granicę i jasno poinformować użytkowników, że zaczyna się reklama. Wszyscy wiemy, jak media społecznościowe wpływają na wszystkich użytkowników, a w szczególności na młodych – wskazała Małgorzata Cieloch.

Rzecznik UOKiK w kontekście rozpoczętych wakacji zwróciła uwagę osobom dorosłym, że „powinni oni przekazywać młodym ludziom, że telefon nie jest istotny. Ważne jest natomiast spędzanie czasu razem”.

– Jeśli pojawi się uzależnienie czy chęć dzielenia się z dorosłymi informacjami przekazywanymi przez influencerów, powinniśmy tłumaczyć mechanizmy „kupowania” przekazu. Mówmy, że nie wszystko, co się pokazuje, jest prawdziwe – powiedziała.

Małgorzata Cieloch powiedziała, aby w okresie wakacyjnym każdy „spakował” gram cierpliwości.

– Widzimy, że jest bardzo dużo skarg konsumenckich na opóźnienia lotów. Linie lotnicze mają obowiązek zapewnienia wszystkim konsumentom, którzy czekają dłużej na 2 godziny, różnego rodzaju pakietów. Są one uzależnione od czasu oczekiwania czy długości lotu. Można to sprawdzić w kalkulatorze praw pasażera. https://konsument.gov.pl/kalkulator-praw-pasazerow-linii-lotniczych/ Zwracajmy także uwagę, czy chcemy zgłosić się do legalnie działającego biura podróży. U każdego marszałka województwa można sprawdzić, gdzie zarejestrowane jest biuro – poinformowała gość Radia Maryja.

Rozmowę z Małgorzatą Cieloch można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl