fot. twitter.com/UOKiKgovPL

Interwencja UOKiK ws. zaległości firm z branży rolno-spożywczej wobec rolników i mniejszych dostawców

Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów największe firmy w branży rolno-spożywczej spłaciły sporą część zaległości wobec rolników i mniejszych dostawców. To kwota 400 mln zł. UOKiK wciąż sprawdza, gdzie doszło do nieuczciwych działań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od ponad miesiąca sprawdza, czy największe firmy na rynku rolno-spożywczym, nie wykorzystują swojej przewagi, poprzez odkładanie w czasie zapłaty dla dostawców i wprowadzanie niekorzystnych warunków handlowych. W ten sposób uderzają w rolników.

– 57 ze 100 największych przedsiębiorców niezwłocznie po naszej interwencji uregulowało 15 tys. faktur, na kwotę niemal 400 mln zł – powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To pierwsze efekty postępowania, jakie rozpoczął UOKiK. Urząd przeanalizował dane o płatnościach z 96 największych firm w branży rolno-spożywczej. 70 z nich zalegało z płatnościami wobec rolników i dostawców. Największymi dłużnikami były sieci handlowe, a łączna kwota zaległości to blisko miliard zł. Dużą część z tych pieniędzy już teraz udało się rolnikom odzyskać.

– To są środki, które zostały wpłacone do rolników i innych dostawców po otrzymaniu wezwania ze strony UOKiK-u – mówił Tomasz Chróstny.

20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości. 37 kolejnych firm spłaciło zaległości częściowo. Urząd będzie kontynuował postępowanie.

– Weryfikujemy w dalszym ciągu czy przedsiębiorcy ci nie zmienili niekorzystnie warunków handlowych i cenowych względem swoich dostawców – wskazał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeżeli podejrzenia UOKiK-u zostaną potwierdzone, a kolejni przedsiębiorcy nie zmienią swoich praktyk, to grozi im kara finansowa do 3 proc. rocznego obrotu.

TV Trwam News

drukuj