(fot. PAP)

Rząd powinien walczyć o rolników

SP apeluje o większe ambicje rządu w staraniach o środki z UE na Wspólną Politykę Rolną. Z wyliczeń partii wynika, że negocjacyjne stanowisko rządu jest zbyt pozycyjne, na którym Polska może de facto stracić.

Poseł Marzena Wróbel przypomniała zapowiedź premiera o tym, że chce pozyskać 400 mld zł z UE, z czego 300 mld zł ma zostać przeznaczona na politykę spójności.

Posłanka zauważyła, że znaczna część tych pieniędzy wróci do krajów w zachodniej Europie, bo to zagraniczne firmy w większości wygrywają u nas przetargi np. na budowę infrastruktury. Natomiast pieniądze, które zostają w Polsce to są środki przeznaczane na Wspólną Politykę Rolną.

– Tutaj rachunek od 400 miliardów odejmując 300 miliardów pozostaje 100 miliardów zł na wspólną politykę rolną. Z przykrością musimy stwierdzić, że te środki ledwie wystarczą na zachowanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w takiej wysokości w jakiej ona obecnie obowiązuje, natomiast zabraknie pieniędzy na tzw. drugi filar wspólnej polityki rolnej, czyli na rozwój obszarów wiejskich – powiedziała pos. Marzena Wróbel.

A to – jak dodała – jest dla Polski wielka potencjalna strata.

Mam wrażenie, że pan Donald Tusk w zasadzie sam się ogranicza. Apelujemy, by był bardziej ambitny, by walczył o większe pieniądze dla Polski z Unii Europejskiej, bowiem od nich zależy rozwój naszego kraju. Apelujemy, by mierzył siły na zamiary, a nie zamiar na siły – powiedziała pos. Marzena Wróbel.

RIRM 

drukuj