Rosja odrzuciła apelację Memoriału

Apelacja Stowarzyszenia Memoriał dotycząca obławy augustowskiej  została odrzucona przez moskiewski sąd. Podtrzymany został wyrok sądu pierwszej instancji. Sędziowie nie podali uzasadnienia swojej decyzji.

Stowarzyszenie zajmujące się ochroną praw człowieka i rozpowszechnianiem pamięci o ofiarach stalinizmu domaga się rehabilitacji osób zatrzymanych i zamordowanych w obławie.

Po dokumenty potrzebne w tej sprawie Memoriał ubiegał się do Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej.

Prośbę odrzucono, GPWFR uważa, że nie ma dowodów świadczących o represjonowaniu zatrzymanych. Innego zdania jest ks. prałat Wysocki, syn jednej z ofiar obławy.

– Pisaliśmy też do prezydenta Miedwiediewa, żeby tę sprawę odtajniono. Prosiliśmy pana prezydenta  Komorowskiego o wstawiennictwo. Pomóżcie nam jako związkowi odkryć tę prawdę. Jesteśmy pod tym względem bardzo zawiedzeni, że nikt nam nie chce pomóc – powiedział ks. prałat Wysocki.

W sprawę zaangażował się również Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, ale niestety ich apelacje, także nie są uwzględniane przez rosyjską prokuraturę.

Członkowie stowarzyszenia są zawiedzeni, ponieważ nie otrzymują pomocy zarówno  ze strony rosyjskiej jak i polskiego rządu.

– W archiwach Federacyjnej Służby Bezpieczeństwa na Łubiance, te dokumenty są – jestem pewien. Moja pewność jest oczywiście nie matematyczna, ale moralna, że te dokumenty nie są  zniszczone, ale nie chcą ujawnić całej prawdy – dodał ks. prałat Wysocki.

12 lipca 1945 roku rozpoczęła się Pacyfikacja Suwalszczyzny przez NKWD i Armię Czerwoną. Zatrzymano wtedy 2 tysiące osób a 592 podejrzewane o powiązania z podziemiem niepodległościowym wywieziono i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu. Historycy uznają te wydarzenia za jedną z największych, niewyjaśnionych dotąd zbrodni dokonaną na Polakach, po II wojnie światowej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl