Rosyjski obrońca praw człowieka: Porwano uchodźcę deportowanego z Polski

Nieznani sprawcy uprowadzili w Czeczenii uchodźcę Azamata Bajdujewa, który przed kilkoma dniami został deportowany z Polski do Rosji – poinformował w poniedziałek szef organizacji praw człowieka Human Rights Analysis Center Ahmed Gisajew.

Ahmed Gisajew oświadczył, że w nocy z soboty na niedzielę około 100 uzbrojonych ludzi – „prawdopodobnie przedstawicieli rosyjskich struktur siłowych” – okrążyło dom krewnych Azamata Bajdujewa w wiosce Szałachy w rejonie urus-martanowskim i „z użyciem siły” wywieźli go w nieznanym kierunku.

Portal Kavkaz-Realii napisał, że Azamat Bajdujew ponad 10 lat mieszkał w Europie. Według rozgłośni Deutsche Welle w 2007 r. otrzymał w Polsce status uchodźcy politycznego. Azamat Bajdujew twierdził, że był poddawany w Rosji torturom i prześladowany, podejrzewano go bowiem o działalność w ekstremistycznym podziemiu, ale nie wszczęto przeciw niemu oficjalnie żadnych postępowań.

Z Polski pojechał do Belgii, gdzie w zeszłym roku zatrzymano go w związku z podejrzeniem „możliwego udziału w przygotowaniu zamachów terrorystycznych”. Nie postawiono mu zarzutów, ale został deportowany do Polski.

Tam w kwietniu br. został zatrzymany i umieszczony w areszcie deportacyjnym, po czym podjęto decyzję o jego wydaleniu do Rosji. Jak podaje Deutsche Welle, został on deportowany w piątek.

Ahmed Gisajew zaapelował o zwrócenie się do ministra spraw wewnętrznych Polski Joachima Brudzińskiego z pytaniem, jakich gwarancji bezpieczeństwa udzieliła Rosja odnośnie do Azamata Bajdujewa.

Obrońca praw człowieka zwrócił uwagę, że Azamata Bajdujewa nie zatrzymano ani po przylocie do Moskwy, ani w Groznym, a dopiero w rodzinnej wsi.

Przedstawiciele rosyjskich organów ścigania nie skomentowali dotąd tych doniesień.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl