Rosja wspomoże budowę elektrowni atomowej w Bułgarii?

Prezydent Władimir Putin wyraża gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej. O swym zamiarze prezydent Rosji Władimir Putin poinformował premiera Bułgarii Bojko Borisowa w trakcie rozmowy telefonicznej z okazji święta narodowego Bułgarii. 

Sprawa drugiej elektrowni atomowej w Bułgarii ciągnie się od lat 80., kiedy to powstał projekt jej budowy.

W 2006 roku Bułgarzy podpisali porozumienie z rosyjskim koncernem na zakup dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tysięcy megawatów dla elektrowni w Belene. W marcu 2012 roku Bułgaria zrezygnowała z tej inwestycji z powodu zbyt wysokich kosztów i złego planowania finansowego.

Od tego czasu Rosja niejednokrotnie wyrażała chęć uczestniczenia w projekcie i zagwarantowania części finansowania. W trakcie rozmowy telefonicznej politycy obu krajów poruszyli również temat dostawy gazu dla regionu. Według Wladimira Putina budowa gazociągu Turecki Potok przez Morze Czarne w znacznej części jest gotowa.

Także Bojko Borisow podkreśla, że 1 czerwca powinien być gotowy interkonektor łączący systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji, co umożliwi dostawy gazu dla jego kraju. Prezydent Rosji oraz premier Bułgarii rozmawiali również o możliwości spotkania jeszcze w trakcie kończącej się 30 czerwca bułgarskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl