Rozpoczynają się manewry Zapad 2017

Na terenie Białorusi i Rosji rozpoczynają się manewry Zapad 2017. Ćwiczenia odbywają się cyklicznie co 4 lata. W tym roku są przeprowadzane niebezpiecznie blisko granic Polski i krajów bałtyckich. Mowa o zachodniej części Rosji, w tym o Obwodzie Kaliningradzkim, zachodniej Białorusi i Morzu Bałtyckim.

Według oficjalnych źródeł w ćwiczeniach weźmie udział prawie 13 tys. żołnierzy. Dane wywiadowcze świadczą jednak, że może być ich nawet około 100 tys.

Działania Rosji wymagają bacznej obserwacji, bo jest to kraj, który używa sił zbrojnych jako narzędzia polityki – wskazuje prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.

– W Europie w relacjach międzynarodowych przyjęliśmy pewne rozwiązania prawne. Wszystkie państwa przyjęły, w tym Rosja, że jeżeli idzie o uchwałę wojskową, to posługujemy się tzw. siatkami zaufania. Na przykład nie zaskakujemy innych państw nagłymi przerzutami wojsk, ćwiczeniami. Wszystko to jest ogłaszane. Przy określonej ilości żołnierzy, którzy biorą udział w takim przedsięwzięciu, inne państwa mają prawo przysłać swoich obserwatorów oraz wizytować garnizony i sprawdzać czy tak rzeczywiście jest. Tymczasem Rosja się do tego nie stosuje – zwraca uwagę prof. Romuald Szeremietiew.

Ćwiczenia Zapad 2017 potrwają do 20 września. Faza aktywna manewrów odbędzie się w dniach 17-19 września.

RIRM

 

drukuj