fot. PAP/Piotr Nowak

Rzecznik rządu: Nie ma sygnałów, by Polsce groził bezpośredni atak

Nie ma sygnałów, by Polsce groził bezpośredni atak kinetyczny, są natomiast oznaki zagrożenia w cyberprzestrzeni – powiedział we wtorek rzecznik rządu, Piotr Müller.

Rzecznik powiedział, że „nie mamy sygnałów, żeby groził nam bezpośredni atak kinetyczny na Polskę, natomiast mamy sygnały, i to bardzo jednoznaczne i wiarygodne, że takie działania mogą być podjęte na poziomie działań cybernetycznych”. Stąd – jak dodał – podjęta w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o podniesieniu poziomu alarmowego CRP do poziomu Charlie.

Pytany, czy w związku z wydarzeniami wokół Ukrainy rząd podniósł gotowość sił zbrojnych lub rozważa taki krok, Piotr Müller odparł, że wojsko jest w stanie wyższej gotowości „od dłuższego czasu” ze względu na kryzys przy granicy z Białorusią i przerzut dodatkowych wojsk USA do Polski.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (Charlie-CRP) na terytorium całego kraju do 4 marca. Od połowy lutego w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy Alfa-CRP.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym dla systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. Alfa to najniższy stopień alarmu, kolejne to Bravo, Charlie i Delta.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia premier po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie prezesa Rady Ministrów.

Stopnie alarmowe były wprowadzane np. przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych jak szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w 2018 roku, a w 2016 roku w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, szczytem NATO w Warszawie i wizytą papieża.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl