fot. PAP/EPA

Poroszenko: trwa wymiana jeńców

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o trwającej wymianie jeńców między siłami rządowymi a separatystami. Jak podał, wolność odzyskało już 139 Ukraińców, w tym obrońcy lotniska w Doniecku i miasta Debalcewe.

W ciągu najbliższej godziny 140 ukraińskich bohaterów uda się do domu z niewoli, w tym cyborgi z Doniecka i obrońcy Debalcewe” – poinformował Poroszenko na Twitterze.

Nieco później podał, że uwolnionych zostało już 139 jeńców ukraińskich. Nie poinformował jednak, gdzie odbywa się wymiana. Nie podał także ilości rebeliantów, którzy mogą zostać wymienieni.

Według reportera agencji AFP wymiana odbywa się na linii frontu w regionie kontrolowanego przez separatystów miasta Ługańsk, a Ukraińcy zostali wymienieni na 52 rebeliantów.

Rosyjska agencja TASS podaje, że spośród uwolnionych Ukraińców 100 zostało wziętych do niewoli pod Debelcewe, a pięciu walczyło w Doniecku. Również według TASS-a uwolnionych ma być 52 separatystów w zamian za 140 ukraińskich wojskowych.

Nie jest jasne, ilu jest jeńców po obu stronach konfliktu. Rebelianci z Doniecka twierdzą, że siły ukraińskie przetrzymują ok. 580 schwytanych separatystów.

Wymiana jeńców to jedno z postanowień porozumienia z 12 lutego między separatystami i ukraińskim rządem, wynegocjowanego z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

PAP/RIRM

drukuj