Ukraina od stycznia wprowadza embargo wobec Rosji

Parlament Ukrainy udzielił w czwartek zgody na wprowadzenie przez rząd w Kijowie embarga handlowego wobec Rosji w odpowiedzi na ogłoszone przez Moskwę cła i embargo na ukraińskie produkty spożywcze, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia.

Za udzieleniem zgody ukraińskiemu rządowi opowiedziało się 291 z 420 deputowanych Rady Najwyższej. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Petra Poroszenkę.

W poniedziałek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Rosja w celu ochrony swego rynku wprowadza od 1 stycznia dla Ukrainy cła i embargo na produkty spożywcze analogiczne do obowiązującego w stosunku do państw, które poparły sankcje wobec Rosji.

W minionym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. funkcjonowania umowy o strefie wolnego handlu w odniesieniu do Ukrainy.

1 stycznia r. 2016 wchodzi w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE (DCFTA), czemu sprzeciwia się Rosja; obawia się napływu przez terytorium ukraińskie towarów z UE obłożonych zerową stawką celną. To najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, podpisanej w czerwcu 2014 r. Rosja uważa, że porozumienie to zaszkodzi jej interesom gospodarczym i od dawna groziła podjęciem kroków odwetowych, aby chronić swój rynek.

Bez porozumienia zakończyły się w poniedziałek kolejne trójstronne negocjacje z udziałem Rosji, Ukrainy i UE na temat rosyjskich zastrzeżeń do umowy DCFTA.

PAP/RIRM

drukuj