fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków: Żywa szopka przy Franciszkańskiej

W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 22:00 franciszkańscy klerycy wystawią przy żywej szopce pierwsze jasełka i dadzą koncert kolęd. Tradycyjnie w szopce będą zwierzęta z krakowskiego ZOO i hodowli Uniwersytetu Rolniczego.

Podczas tej nocy przyjdzie się spotkać z mieszkańcami miasta i turystami metropolita krakowski. Ks. kard. Stanisław Dziwisz złoży życzenia i podzieli się opłatkiem.

„Żywa szopka” przy Franciszkańskiej będzie też funkcjonować po południu w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Od godz. 14.00 do 19.00 w programie przewidziane są na przemian jasełka i kolędowanie. Wśród wykonawców zobaczymy m.in.: uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka w Poskwitowie, Grupę Uwielbienia z Warszawy, Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin, Marię Krawczyk i Małe Ważne Sprawy z Krakowa czy Folk Kapelę „Góralską Horę”.

Gościem specjalnym w Boże Narodzenie będzie ks. bp Grzegorz Ryś. O godz. 14.00 wygłosi konferencję o przeżywaniu Bożego Narodzenia.

***

Żywą szopkę po raz pierwszy zorganizował św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 r. Osiem wieków później franciszkańscy klerycy z Krakowa przeszczepili ten zwyczaj do Polski. Przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie jest nieustannie wystawiana od 1992 r.

RIRM/o. Jan Maria Szewek OFMConv.

drukuj