Będzie porozumienie z KE?

Czy dojdzie do porozumienia Polski z Komisją Europejską? Minister spraw zagranicznych spotkał się dziś z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Chcemy wykazać pewne otwarcie na postulaty Komisji – mówił po spotkaniu szef polskiej dyplomacji.

Dialog z KE trwa. Z jej wiceszefem spotkał się szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Politycy rozmawiali o reformie sądownictwa w Polsce oraz praworządności. [czytaj więcej]

Wszystko wskazuje na to, że procedura art. 7 wobec Polski może zostać wycofana. Komisja zapozna się z naszymi argumentami i wtedy podejmie decyzję. Unijni urzędnicy liczą na dalsze ustępstwa ze strony Polski, m.in. dotyczące skargi nadzwyczajnej.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła także prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Poinformowała ona, że Sejm będzie chciał szybko zająć się zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym oraz zmianami dotyczącymi sposobu powoływania asesorów, żeby uczynić zadość oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

„Chcemy wykazać pewne otwarcie na postulaty Komisji po to, żeby zamknąć tę sprawę, zająć się innymi sprawami ważnymi w UE, takimi jak budżet” – mówił po spotkaniu minister Czaputowicz.

Polska, jak poinformował, w najbliższym czasie będzie podejmowała działania w kwestii ustanowienia korzystnego dla nas budżetu. W Brukseli ma się odbyć spotkanie przedstawicieli 11 państw – przyjaciół polityki spójności. Polska będzie na nim konsultowała swoje stanowisko ws. budżetu z innymi państwami.

Porozumienie Polski i KE powinno być wypracowane przed 14 maja. Taką datę wskazał Frans Timmermans. Wówczas kolejny raz spotykają się też ministrowie ds. europejskich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl