fot. twitter.com

Min. Czaputowicz: Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom KE

Jako strona polska wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej; oczekujemy, że Komisja podejmie właściwą decyzję po analizie materiału – mówił w czwartek w Brukseli szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się wcześniej z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Politycy mieli rozmawiać o reformie sądownictwa w Polsce oraz praworządności.

W trakcie briefingu prasowego Jacek Czaputowicz relacjonował, że Frans Timmermans stwierdził, iż Komisja Europejska musi przeanalizować, na ile zmiany zaproponowane do ustaw sądowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom. Wówczas – jak dodał szef MSZ – „podejmą właściwą decyzję po analizie polskiego prawa”.

„Oczekujemy, że Komisja podejmie właściwą decyzję po analizie tego materiału, który tutaj otrzyma z parlamentu” – oświadczył szef MSZ.

„W każdym razie my jako strona polska wychodzimy naprzeciw, pokazujemy te rozwiązania” – dodał.

Wskazał przy tym na zastrzeżenia KE m.in. do kwestii skargi nadzwyczajnej.

„Były obawy ze strony Komisji Europejskiej, że to będzie zbyt powszechny środek, że będzie naruszać cały system prawa” – mówił.

Z kolei prezydencka minister Anna Surówka-Pasek stwierdziła, że są sygnały, iż Sejm będzie chciał szybko zająć się zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym oraz zmianami dotyczącymi sposobu powoływania asesorów, żeby „uczynić zadość oczekiwaniom Komisji Europejskiej”.

PAP/RIRM

drukuj