fot. pixabay.com

Polska, Francja i Estonia chcą od Komisji Europejskiej „konkretnego” finansowania projektów zbrojeniowych

Polska, Francja i Estonia we wspólnym liście do Komisji Europejskiej zaapelowały o mobilizację „konkretnego” finansowania projektów zbrojeniowych w UE. We wtorek KE ma przedstawić unijną strategię dotyczącą obronności.

Warszawa, Paryż i Tallin we wstępie dokumentu informują, że „era dywidendy pokojowej dobiegła końca i wkroczyliśmy w decydującą dekadę dla bezpieczeństwa europejskiego, która wymaga od nas pilnego zwiększenia naszej gotowości obronnej”.

Podkreślono, że zdaniem ekspertów i służb wywiadowczych Rosja prędzej czy później odbuduje swoje siły, a ożywienie unijnego przemysłu obronnego oraz nabywanie przez państwa członkowskie amunicji i zdolności bojowych ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia efektu odstraszającego, a szerzej dla lepszego przygotowania do stawienia czoła wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa.

Zdaniem trzech krajów plan finansowania projektów w sprawie obronności powinien zostać opracowany jak najszybciej i „wsparty odpowiednim finansowaniem”. Wzywają KE do przedstawienia „konkretnych” opcji finansowania, zwłaszcza na okres poprzedzający kolejny budżet unijny.

„Niewystarczające finansowanie obecnie będzie oznaczać jedynie wyższe wydatki w późniejszym terminie” – podkreślono.

W kwestii strategii KE Polska, Francja i Estonia informują, że aby pomóc w przezwyciężeniu luk w zakresie inwestycji w dziedzinie obronności oraz zapewnić mocne podstawy unijnemu przemysłowi obronnemu, strategia powinna poprawić długoterminowe zdolności przemysłu obronnego UE do zaspokajania potrzeb sił zbrojnych państw unijnych i poprawić zdolności do szybkiego zwiększania produkcji w czasach kryzysów.

Strategia – zdaniem Warszawy, Paryża i Tallina – powinna też wspierać zwiększenie w państwach członkowskich poziomu zapasów amunicji i kluczowych systemów uzbrojenia oraz zwiększać przewagę konkurencyjną UE i jej państw członkowskich w zakresie technologii i innowacji wojskowych i podwójnego zastosowania. Podkreślono też konieczność zachęcenia Ukrainy do udziału w inicjatywach UE w zakresie przemysłu obronnego.

Ponadto – w opinii Polski, Francji i Estonii – UE mogłaby zmobilizować finansowanie projektów w zakresie infrastruktury obronnej, które państwom członkowskim trudno jest rozwijać samodzielnie, np. zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl