fot. flickr.com

UE: rozmowy na temat budżetu „28”

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej będą dziś rozmawiać na temat budżetu „28” na przyszły rok. W obliczu kryzysu migracyjnego Parlament Europejski proponuje zwiększenie wydatków o 4 mld euro. Państwa członkowskie domagają się cięć o prawie miliard euro.

Projekt budżetu, przygotowany przez Komisję Europejską, przewidywał płatności w wysokości ponad 143. miliardów euro.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, podkreśla, że kilka miliardów euro nie będzie przeszkodą, aby osiągnąć konsensus w sprawie budżetu.

– Najistotniejsze jest to, że trudności z uzgodnieniami tego rodzaju pojawiają się w Brukseli coraz częściej. Jest to efekt słabnącej pozycji gospodarczej Unii Europejskiej i tego, że w Europie Zachodniej jest po prostu coraz mniej pieniędzy. Oczywiście jest ciągle jednym z najbogatszych regionów świata, ale jej pozycja powoli słabnie – zwraca uwagę dr Marian Szołucha.

Kraje Unii Europejskiej powinny osiągnąć kompromis w sprawie budżetu na 2016 rok do 18. listopada. Wielokrotnie jednak rozmowy toczyły się jeszcze w grudniu.

Jeżeli negocjacje przeciągną się do ustawowo określonego czasu, Komisja Europejska będzie musiał przedstawić nowy projekt budżetu.

RIRM

drukuj