fot. Monika Bilska

Bruksela: przed szczytem UE

Szefowie rządów i głowy państw Unii Europejskiej tym razem osobiście spotkają się w belgijskiej stolicy, aby usiąść do rozmów w sprawie wieloletnich ram finansowych 2020-2027 oraz planu odbudowy Europy, który ma być odpowiedzią na kryzys związany z Covid-19. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Unijni politycy mają nadzieję, że sprawy układu finansów Unii Europejskiej planowane na kolejne siedem lat zostaną rozwiązane podczas niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się 1 lipca. Teraz pierwszym krokiem są rozmowy prezydentów i premierów Wspólnoty, które rozpoczną się dziś o godzinie 10.00. Przypomnieć należy, że 10 lipca szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił swoją propozycję wieloletnich ram finansowych i pakietu odbudowy. Przewodniczący tej instytucji zaproponował 1 074 mld euro na realizację długoterminowych celów UE oraz na zapewnienie pełnego wykonania planu odbudowy. Jedną z kluczowych spraw będzie podejście takich krajów jak Dania, Holandia, Austria czy Szwecja do problemu 750 miliardów euro w kontekście pożyczek i wydatków w ramach programów finansowych z unijnego budżetu.

Dosłownie za dwie godziny wystartuje szczyt Rady Europejskiej. Kluczowy, bo dotyczy podziału bardzo dużych pieniędzy. Polski rząd twardo walczy o to, aby być na podium, jak to było w tej pierwszej propozycji, wraz z Włochami, Hiszpanią. Na podium, w sensie bycia w pierwszej trójce największych beneficjentów. Jeżeli chodzi o potencjalne pożyczki, to będziemy spłacać to dopiero za sześć lat, ale szczegóły warunków będą ustalone za kilkanaście godzin bądź jutro. Jedno jest bardzo prawdopodobne, że będziemy mieć jeszcze jedną sesję Europarlamentu w Brukseli właśnie w związku ze szczytem – mówił były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego europoseł Ryszard Czarnecki.

Nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej zaplanowany jest do soboty, ale w przypadku braku konsensusu z pewnością zorganizowane będą kolejne rozmowy.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl