GUS: obroty w handlu detalicznym we wrześniu wzrosły o 4,7 proc. rdr

Obroty w handlu detalicznym we wrześniu wzrosły o 4,7 proc. licząc rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

To nieco mniej w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W sierpniu obroty w ujęciu rocznym były wyższe o 6,7 proc.

Zdaniem ekspertów spadek jest naturalny i wynika z sezonowości. Szczyt handlu detalicznego miał miejsce na początku roku.

Na wynik wpłynęły m.in. pieniądze z rządowego programu Rodzina 500 plus. Mimo niewielkiego spadku ekonomista Marek Wołos ocenił wrześniowy wynik pozytywnie. Jego zdaniem obecna dynamika wzrostu powinna się utrzymać.

– Skończyła się już sezonowość spowodowana np. wzmożonymi zakupami, ale przed nami jeszcze ostatni kwartał, gdzie tego rodzaju sezonowość rośnie. Myślę, że ten wskaźnik, który utrzymuje tempo powyżej 4 proc., należy ocenić pozytywnie. Nie oczekiwałbym, że on będzie na razie zbliżał się do takich bardzo wysokich poziomów, jak 10 czy ponad 10 proc., ponieważ to już jest jakby po początkowym etapie za nami, natomiast tempo utrzymywania się wartości sprzedaży w okolicach 4-5 proc. uważam za wysoki i bardzo dobry – powiedział Marek Wołos.  

Wśród czynników, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży detalicznej poza programem 500 Plus, Marek Wołos wskazał też na wzrost wynagrodzeń.

RIRM

drukuj