fot. pixabay.com

GUS: Inflacja w lutym najwyższa od grudnia 1996 roku

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 procent, licząc rok do roku. Lutowy odczyt inflacji w Polsce był najwyższy od grudnia 1996 roku. W porównaniu ze styczniem ceny wzrosły o 1,2 procent. W ubiegłym miesiącu ceny rok do roku wzrosły o 16,6 procent.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w lutym, licząc do roku, wyniosła 18,4 procent. To najwyższy poziom od grudnia 1996 roku.

– Nie jest to zaskoczenie. Należy mieć na uwadze, że czynniki, które kształtują bieżącą dynamikę, ulegają osłabieniu – skomentował dr Michał  Tuszyński, ekonomista.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że od marca inflacja powinna spadać. Takiego scenariusza spodziewa się Gabriela Masłowska, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jak zauważyła, wygasają powoli czynniki, które obecnie są odpowiedzialne za wzrost cen.

Do poprzedniego poziomu wracają ceny energii gazu na rynkach światowych, a to był jeden z czynników podsycających inflację. Kurczy się popyt globalny nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych, a to oznacza, że jest mniejsza presja również na wzrost cen. Dochody realne obniżyły się wskutek dotychczasowego wzrostu cen, a także podnoszenia stóp procentowych. Wobec tego niższe dochody realne powodują, że popyt jest mniejszy. Mniejsze są też oczekiwania inflacyjne Polaków w tej chwili, nie spodziewają się dużych wzrostów cen. Mamy niższe tempo wzrostu gospodarczego. To są czynniki, które odpowiedzialne są w tej chwile za inflację w najwyższym stopniu i one powoli wygasają – podkreśliła Gabriela Masłowska.

Ceny podstawowych produktów są dużo wyższe niż oficjalne dane dotyczące inflacji. Towary są droższe o 20,2 proc., a usługi – o 13,3 procent. Cukier podrożał o 85 proc., opał o ponad połowę, mleko, jaja, wieprzowina i mąka o około jedną trzecią.

NBP prognozuje, że pod koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa.

– Trudno jest teraz wyrokować ze stuprocentową pewnością, ale jest taka szansa – wskazała Gabriela Masłowska.

Od środy obowiązuje również obniżona o 55 proc. cena gazu oferowanego przez Orlen klientom biznesowym. Na obniżce zyskają m.in. piekarnie i małe firmy.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl