pixabay.com

Rosja: wzrost cen od początku roku sięgnął blisko 12 procent

W Rosji wzrost cen od początku roku sięgnął 11,77 proc., znacznie powyżej celu banku centralnego, który wynosi 4 proc. W ostatnim tygodniu czerwca wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 0,23 proc. – podała w środę agencja Reutera, powołując się na rosyjski urząd statystyczny Rosstat.

Według innych danych, które opublikowało ministerstwo gospodarki Rosji, roczna inflacja konsumencka spadła i wynosi 16,19 proc., podczas gdy tydzień wcześniej sięgała 16,22 procent.

Agencja przypomniała, że na początku marca – po wdrożeniu pierwszych sankcji na Rosją w związku z jej inwazją na Ukrainę – tygodniowa inflacja była najwyższa od 20 lat i wynosiła 2,22 proc. Z kolei w czerwcu, po podniesieniu przez rosyjski bank centralny pod koniec lutego głównej stopy procentowej z 9,5 proc. do 20 proc. i wprowadzeniu ścisłej kontroli przepływów kapitałowych, odnotowano w Rosji deflację.

Umocnienie się kursu rubla przestraszyło polityków, ponieważ mogło poważnie zaszkodzić gospodarce kraju bardzo zależnej od eksportu i bank centralny obniżył stopy procentowe z 20 proc. do 9,5 procent.

Jak skomentowała agencja Reutera, niedobór pewnych towarów, zakłócenie łańcuchów dostaw, zawieszenie działalności zachodnich firm w Rosji i sankcje nałożone na Moskwę mogą doprowadzić do największego załamania rosyjskiej gospodarki od połowy lat 90.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl