fot. pixabay.com

Rośnie inflacja

Inflacja w kwietniu przyspieszyła. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 2,4 procent, licząc rok do roku.

Ekonomista, Marek Zuber, powiedział, że wzrost inflacji z 2 procent w marcu do 2,4 procent w kwietniu nie jest zaskoczeniem.

– To, że [inflacja – red.] wzrosła w kwietniu, wynika przede wszystkim z powrotu VAT na żywność. On i tak całkowicie się nie odbił na inflacji, bo mieliśmy sieci handlowe, które mroziły ceny. Pewnie część z nich weźmie to na siebie albo będzie się starało przełożyć to na dostawców. Część rozłoży podwyżki w czasie, ale niektóre podmioty od razu podniosły ceny, przede wszystkim te mniejsze – zaznaczył Marek Zuber.

GUS opublikował też wstępne szacunki dotyczące Produktu Krajowego Brutto. Wynika z nich, że polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale o 1,9 procent, licząc rok do roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl