fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezes NBP: Szybki spadek inflacji spodziewany jest od końca pierwszego kwartału przyszłego roku

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że w styczniu i lutym przyszłego roku ceny mogą jeszcze rosnąć. Szybki spadek inflacji jest spodziewany od końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego przedstawił projekcję sytuacji ekonomicznej w Polsce. Wyjaśnił też powody decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Sytuacja na całym świecie robi się powoli dezinflacją – mówił Adam Glapiński. Dodał, że spada tempo wzrostu gospodarczego, inflacja jeszcze utrzymuje się na bardzo wysokich poziomach, ale też będzie spadać, w szczególności w Polsce.

– Staramy się jak najszybciej zdusić inflację do celu inflacyjnego, ale jednocześnie nie wylać dziecka z kąpielą, tak jak do tej pory i nie spowodować, aby nastąpił kryzys gospodarczy, aby nastąpiły masowe bankructwa, szybki i gwałtowny wzrost bezrobocia – powiedział prezes NBP.

Adam Glapiński zaznaczył, że Rada Polityki Pieniężnej nie podjęła decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. Nadal jesteśmy w stanie zawieszenia – dodał.

W środę Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 6,75 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl